in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ГЕРМАНЦИТЕ НЕ РУЧААТ БЕЗ НЕА: Кремаста и освежителна салата од краставица, на германски начин, празник за непцата!

Името Гуркинасалт е главната споредна салата во секое домаќинство во Германија. Особено е популарна за време на потоплите временски услови затоа што е многу лесна и ладна, а добро се вклопува и со оброци од месо.

 

Верзии на оваа салата од краставици ќе најдете во секое домаќинство во Германија и во многу германски ресторани ширум светот. Доаѓа во верзија без крем (масло-оцет), како и во кремаста верзија како онаа што ја споделуваме. Тоа е одлична летна салата и се служи со богати, месни, тешки главни оброци. Освежува и лади, има чист и неутрален вкус.

 

Може да трае два дена во фрижидер.

 

Потребни состојки:

 

краставици – ова е најдобро да се прави со употреба на долги англиски / телеграфски краставици. Овие се помалку водени и имаат малку поцврсто месо од пократките либански или некои видови домашни краставици.

павлака – Најдобро е со полно маснотии, бидејќи соковите од краставица ќе го разводнат кремастиот прелив. Можете исто така да го замените густиот обичен јогурт

оцет – најдобар јаболков оцет

за малку зачинет вкус, додадете лимон и малку лук.

 

Подготовка:

 

Излупете и ситно исечкајте ги краставиците во прстени. Ако користите помеки краставици, нема потреба да ги лупите, бидејќи кожата е помека (сепак, слободно по желба).

 

Измешајте го преливот – Измешајте ги состојките на преливот во мал сад, а потоа додадете ги краставиците во преливот. Преливот на почетокот е прилично густ, но ќе се разредува во следниот чекор.

 

Оставете го да отстои 4 часа – Оставете ја салатата настрана, така што краставиците ќе се „потат“ и омекнат со сол и киселина од преливот, како многу лесно мариноване. Сокот од краставица исто така го разредува преливот, така што она што започна како густ и богат прелив од павлака завршува како тенок бел прелив како колеслав, што е освежувачки, не е тежок.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote