in

Германскиот стоматолог ги услови сите свои вработени: или вакцинација или отпуштање!

Иако низ целиот свет се тврди дека нема да се воведе задолжителна вакцинација против вирусот корона, во Германија, првиот, прв работодавач, им постави услов на своите вработени дека мора да бидат вакцинирани..

Станува збор за стоматолог од Пфафенхофен, Максимилијан Вајланд, кој им рекол на своите вработени дека ако не бидат вакцинирани, тие нема да земаат плата, односно можат да бидат отпуштени.

Според „Донаукурир“, тој рекол дека сака сите вработени да бидат вакцинирани, а кој не го стори тоа, нема да може да оди на работа, што значи дека нема да биде платен.

Вајланд рече дека верува дека вакцината е важна и дека целосно ќе ја спроведе својата намера.

Според „Билд“, нејзините вработени ја прифатиле вакцинацијата, а практично сите веќе биле вакцинирани.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote