in

Што?Што?

Гигантот Amazon НЕДЕЛНО уништува 130.000 неискористени дронови, телевизори, лаптопи и друга електроника! [ВИДЕО]

Амазон уништува голема количина на непродадена стока секоја година, што вклучува паметни телевизори и лаптопи, откри истрагата.

Снимката што се појави покажува голема количина отпад од само еден од 24-те дистрибутивни центри во Велика Британија. Производите се претежно неискористени и сортирани во кутии со назнака „уништи“, а станува збор за дронови, фен за коса, слушалки, книги и слично.

Видеото го обезбеди еден од вработените, кој сакаше да остане анонимен и кој тврди дека работниците уништуваат околу 130.000 парчиња разновидна стока неделно.

“Нема причина да се уништува. Правосмукалки, лаптопи, таблети, спакувани маски … Околу 50 проценти од стоката не е отворена, додека другата половина е вратена стока во добра состојба. Вработените станаа рамнодушни на она што го прашуваат да се направи “, рече тој. е анонимен извор.

Истрагата утврди дека стотици илјади непродадени или вратени производи завршуваат секоја недела во „зоната на уништување“.

За една недела, 123 000 предмети за уништување беа обележани во магацинот Данфермлајн, а во истиот период, само 28 000 предмети за донации.

Причината за уништувањето е деловниот модел на Амазон. Многу трговци низ целиот свет ги чуваат своите производи во магацините на Амазон, но колку подолго траат, толку е поголема цената. На крајот ќе биде поевтино да се уништи.

Она што го прави Амазон не е незаконско, а владата доби повици да интервенира според законот.

Организацијата „Гринпис“ наведува дека станува збор за непотребен отпад и дека ваквиот начин на отстранување стока е шокантен.

Амазон одговори дека работи на својата цел, а тоа е дека нема да има уништување на стоки во иднина, а приоритет е препродажба, донации и рециклирање на непродадени производи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote