in

Што?Што?

Огромна пајажина ги покри австралиските градови! [ВИДЕО]

Огромна мрежа од пајаци ги покри австралиските градови откако неодамна беа забележани големи поплави во оваа земја.

Жителите на регионот Гипсленд рекоа дека мрежите налик на превез се појавија по неколку врнежливи денови, а во еден дел од земјата пајаковата мрежа се протега повеќе од еден километар долж патот.

Експертите велат дека станува збор за тактика на пајак затоа што користат мрежи за искачување на повисоките области.

Д-р Кен Вокер, експерт за инсекти од музејот Викторија, верува дека милиони пајаци ткаеле мрежи на дрвјата.

“Пајаците што се движат на земја сакаа брзо да ги достигнат височините. Мрежите се искачуваат на вегетацијата за да можат пајаците да избегаат”, рече тој.

Пајаците плетеа огромна количина пајажина што ги покрива мочуриштата меѓу градовите Сале и Лонгфорд.

Се очекува мрежите да се распаднат до крајот на оваа недела.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote