in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Мoќен чувар на црниот дроб, бубрезите и цревата: Салата, супа или сос од песто од лисја од глуварче е супер храна!

Лисјата од глуварче направете ги песто и користете ги како намаз за тост, тестенини или сос за пица и како гарнир за преливи за салата. Идеите се бесконечно многу …

 

Глуварчето е многу повеќе од обичен плевел – тоа е едно од најкорисните лековити растенија. Познато е како средство за чистење на црн дроб, добро е за бубрезите, жолчното кесе, цревата, како и стомакот. Неговиот горчлив диуретичен ефект е познат по горчливиот вкус. Затоа, глуварчето е вообичаена храна во диетите за детоксикација, како и корисен помошник при губење на вишокот килограми. Глуварчето содржи инулин, кој го стимулира растот на здравата цревна бактериска флора, а исто така е богат со калиум.

Лисјата се особено богати со витамини и минерали, па затоа глуварчињата се препорачуваат како додаток на салати, по можност во пролет пред да цветаат и да станат горчливи. Ако горчината ви пречи, можете да ги отсечете долните делови на лисјата.

Лисјата од глуварче се одлични во салата со варени јајца и пржена сланина, а исто така се јадат во изматени јајца, се варат на пареа и се служат со лук како прилог за рибарење.

Користете ги лисјата за здрави пролетни супи, чисти или кремасти, со додавање на рендано сирење, наздравени коцки леб или мали полнети тестенини, како што се тортелини. Одлично е и песто од лисја од глуварче, кое можете да го користите како намаз за тост леб, сос од тестенини, пица, компири печени или како додаток на прелив од салата од компир (или која било друга салата).

 

Состојки за песто од глуварче:

  • 350 гр лисја од глуварче
  • 250 мл маслиново масло
  • 4 чешниња лук
  • 40 гр бор ореви
  • 1 лажичка сол
  • 70 гр пармезан

Подготовка:

  1. Измијте ги и исчистете ги добро лисјата од глуварче. На кратко наздравете борови ореви во сува тава без масло. Излупете го лукот и изрендајте го сирењето.
  2. Накратко измешајте околу една третина од листовите од глуварче со маслиново масло (околу една минута), потоа додадете ги преостанатите лисја во два круга и мешајте додека не се исецка ситно.
  3. Додадете излупен лук, ореви, сол и пармезан, и мешајте додека не добиете пире. Обидете се и додадете повеќе сол ако сакате. Ако сакате да го разредете, можете да го направите со додавање вода или маслиново масло.

Чувајте го пестото во фрижидер до четири дена. За да не се затемни во теглата, можете да ја прелиете со маслиново масло. Во замрзнувачот ќе трае околу два месеци.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote