in

Gmail сега може да се постави како стандардна апликација за е-пошта на iOS 14.

Google стандардно.

Google штотуку го објави официјалното ажурирање на Gmail, дозволувајќи му да се постави како стандардна апликација за е-пошта за уреди со iOS 14.

iOS 14 – кој беше објавен од Apple минатата недела – додаде можност за корисниците да постават апликации за е-пошта од трети страни како стандардни за уредите iPhone и iPad кои ја користат најновата верзија на оперативниот систем на Apple. Но, сепак, на програмерите им остана да додадат поддршка за одликата, што ја прави најновата надградба на Gmail.

Откако ќе ја инсталирате најновата ажурирање, едноставно одете во апликацијата Поставки на iOS, изберете го менито „Gmail“ и пронајдете го ново додаденото мени „Стандардна апликација за пошта“. Google исто така вели дека апликацијата Gmail треба да ги поттикне корисниците со упатства откако ќе се ажурираат.

Важно е да се напомене дека iOS се чини дека има грешка што автоматски ги прелистува апликациите на прелистувачот и е-пошта од трети лица назад во стандардната пошта и Safari на Apple по рестартирање; „Епл“ допрва треба да го коментира ова прашање или да објави кога (или дали) ќе биде решено.

Google целосно ги прифати новите опции на Apple за стандардни апликации, со тоа што компанијата веќе додаде поддршка за Chrome да биде поставен како стандарден прелистувач на iOS 14 пред последното објавување на софтверот на Apple.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote