in

Што?Што?

Го исфрлила шеќерот од исхраната на месец дена: Промените кои се случиле по само една недела!

Еве што се случува во вашето тело само седум дена откако ќе престанете да јадете шеќер, што по еден месец, а што по една година.

Слатките и храната богата со шеќер се омилени на многумина од нас. Сепак, дали знаевте дека ако го исфрлите шеќерот од исхраната, во организмот се случуваат значителни промени?

Природните шеќери кои се наоѓаат во овошјето, млекото и другите намирници се добри за вашето здравје и можете да ги внесувате во поголеми количини преку овие намирници. Сепак, индустриски преработените и рафинирани шеќери можат да бидат голема опасност. Ако ги исфрлите од исхраната, можете драстично да го подобрите вашето здравје.

Ако одлучите да го прифатите предизвикот и да го одбиете шеќерот, ќе ви се случат многу позитивни промени.

Што се случува по првата недела Откако ќе престанете да консумирате шеќер само една недела, една од двете работи ќе се случи во вашето тело.

Доколку во вашиот претходен животен стил доминираа преработена храна, сокови, газирани пијалоци и шеќери, веројатно сè уште ќе бидете во фаза на детоксикација.

Шеќерот на крајот создава зависност и повеќето зависности не можат да се решат ако претходно не почувствуваме одредени симптоми и поминеме низ криза. Во првата недела, и ако сте јаделе многу шеќер, тогаш малку подолго, може да почувствувате желба за шеќер, анксиозност, па дури и депресија во посериозни случаи.

Овие ефекти обично исчезнуваат по првата недела, но во зависност од зависноста од шеќер, може да потрае уште една или две недели.

Ако сте биле поумерени во внесот на шеќер и ако сте се префрлиле на диета богата со протеини, влакна и здрави масти, треба да почнете да се чувствувате прилично добро по само седум дена.

Ќе бидете помалку бавни, количината на енергија во текот на денот ќе биде постабилна, а вашето расположение ќе се подобри.

Што се случува по еден месец, а што по една година По еден месец без шеќер, ќе ја снема вашата желба за слатки, а наместо тоа ќе се зголеми желбата за протеини и лиснат зеленчук.

Одржувањето на шеќер во текот на целата година ќе го подобри вашето здравје. Вашето тело ќе се прилагоди на функционирањето на основните хранливи материи и најверојатно ќе изгубите килограми.

Ве молиме имајте предвид дека како дел од таквиот начин на живот, од време на време можете да си дозволите нешто слатко. Целта е најчесто да се храните здраво, но ако повремено додавате „сладок исклучок“ во вашата исхрана, тоа не треба да ви пречи.

Кога вашето тело ќе се исчисти од вештачки шеќери, ќе престанете да чувствувате глад цело време, ќе ослабете и ќе ви се стабилизира.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote