in ,

СлаткоСлатко

Кореча: Ѓоковиќ е прв фаворит на Ролан Гарос

Алекс Кореча, поранешен финалист на Ролан Гарос, а сега стручен консултант во Еуроспорт, смета дека Новак Ѓоковиќ има најголеми шанси да го освои Ролан Гарос.

Шпанец, до Србин. како кандидати за тронот ги гледа своите сонародници Карлос Алкараз и Рафаел Надал.

„Ако се погледне АТП листата и моменталната форма, Новак Ѓоковиќ е првиот фаворит во Париз. Тој е во одлична позиција, но не знам дали можам да го наречам апсолутен фаворит. Зависи и од состојбата во која ќе биде Надал“, вели Кореча.

Рафа во Франција пристигнува со повреда на стапалото која ја опорави во Рим, а Кореча не го заборава Алкараз кој годинава освои четири турнири.

„Надал секогаш е кандидат за пехарот. Во Париз победи 13 пати. Мислам дека Алкараз е малку под нив, бидејќи се уште не знаеме како може да се носи со играњето две недели и во трите добиени сета“, изјави Кореча.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote