in

ГОЛЕМА ЕВАКУАЦИЈА! Ерупција на вулкан во близина на милионскиот град во Конго!

TO GO WITH AFP STORY BY PETER MARTELL Steam and spurts of molten rock are pictured in the lava lake of Mount Nyiragongo, an active volcano in eastern Democratic Republic of Congo, on August 3, 2015. Nyiragongo, a 3470 metre (11,384 feet) peak and a steep and stiff five-hour hike from lush rain forests, is part of a chain of volcanoes in one of the world's most active regions. The last major eruption in 2002 saw fast flowing lava devastate the nearby city of Goma, covering the city of a million inhabitants in a river of molten rock flowing as fast as 100 kilometres (60 miles) per hour. Eastern DR Congo has been mired for decades in rebel battles, but such sights are helping bring tourists back to Virunga National Park, which reopened last year after the battle lines shifted in its favour. AFP PHOTO/ PETER MARTELL (Photo by PETER MARTELL / AFP)

Конгоскиот вулкан Njiragongo еруптираше за прв пат по скоро две децении, го обои небото црвено и фрли лава на главниот пат во близина на градот Гома, чии жители во паника се обидоа да избегаат.

Властите не наредиле евакуација, а засега нема извештаи за можни жртви.

Сведоците велат дека, сепак, лавата го зафатила патот што го поврзува Гома, град со два милиони жители, со градот Бени, во провинцијата Северен Киву.

Претходна ерупција на вулканот Njiragongo во 2002 година уби стотици луѓе и ги поплави пистите на аеродромот со лава. Конфузијата ја донесоа локалните власти, кои првично објавија дека вулканот Njamulagira еруптирал. Растојанието помеѓу двата вулкани е околу 13 километри.

Гома се наоѓа во источен Конго, долж границата со Руанда, и е регионален штаб на хуманитарни организации и мировна мисија на ООН (МОНУСКО).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote