in

ГОЛЕМИ РАСПРОДАЖБИ ПОСЛЕ ОТВОРАЊЕТО НА РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ ВО АВСТРИЈА!

По укинувањето на мерката за коронавирус во Австрија, ќе проследи голем бран на продажба, особено облека.

Повеќе од 50 милиони непродадени артикли се акумулирани во магацините на ланци кои продаваат облека, кои ќе треба да се продаваат по „отклучувањето“.

Продавниците за облека и чевли се жалат на недостаток на промет во износ од скоро шест милијарди евра, поради заклучувањето. Од Здружението на трговци посочуваат дека 45.000 работни места се загрозени поради тоа.

Од друга страна, она што е лошо за трговците е добро за граѓаните, бидејќи отклучувањето „ќе донесе продажба“.

„Многу трговци ќе мораат да ја продаваат натрупаната стока под цената и да ги земат предвид огромните загуби“, вели претседателот на Здружението на трговци, Рајнер Вил.

Она што останува од зимската стока ќе се продава во продажни места или ќе се донира на хуманитарни институции, рече Вил, кој не верува дека трговците ќе решат да остават таа стока во магацинот до следната година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote