in

Голот на Шик избран за најдобар на ЕВРО2020! [ВИДЕО]

Голот од половина терен на чешкиот напаѓач Патрик Шик против Шкотска во првото коло на Европското првенство беше прогласен за најдобар на целиот турнир.

Мајсторијата на Шика се очекуваше да биде избрана за најдобра цел на натпреварот, а официјалната потврда дојде по резултатите од гласањето.

Дури 800.000 гласови му припаднаа на Чик, кој ја затресе мрежата со точно 45,4 метри, што е најдолго растојание од кое беше постигнат гол во историјата на Европските шампионати.

На втората позиција се најде ефективниот гол на францускиот играч за врска Пол Погба против Швајцарија во осминафиналето на ЕУРО, додека голот на хрватскиот плејмејкер Лука Модриќ против Шкотска ја зазеде третата позиција.

На четвртиот е голот на Италијанецот Лоренцо Инсиње на мечот со Белгија, а Топ 5 листата ја комплетираат Кристијано Роналдо и неговиот погодок против Унгарија.

Да потсетиме, Џанлуиџи Донарума, голманот на новиот шампион на Италија, беше прогласен за најдобар играч на Европското првенство.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote