in

Google сега може да скенира малициозни датотеки за корисници со напредна заштита.

Чекор подалеку од само обележување или блокирање на преземања.

Програмата за напредна заштита на Google има за цел да заштити луѓе од висок профил кои се особено изложени на ризик да бидат мета на напади преку Интернет со дополнителни безбедносни одлики во Chrome и денес додава нова опција. Пријавените ќе можат да испраќаат датотеки за кои се сомневаат дека Напредна заштита се малициозни, да бидат скенирани во целост со технологијата за откривање на малициозен софтвер на „Безбедно прелистување“ на Google.

Претходно, одликите за напредна заштита достигнуваа значење или блокирање на преземање што се сметаше за загрижувачко. Сега, Google вели дека ако преземената датотека изгледа сомнителна, ќе биде достапна нова опција за запишаните корисници да ја испратат на длабинско скенирање.

Откако корисникот ќе го одобри одобрувањето, Chrome ќе го постави и целосното скенирање со Безбедно прелистување „ќе изврши брза проверка со користење метаподатоци, како што се хаш на датотеката, за да процени дали изгледа потенцијално сомнително“, по што датотеката е избришана од своите сервери, тврди Гугл. Без оглед на пресудата за безбедноста на датотеката, корисниците можат да продолжат да ја преземаат и отвораат датотеката како што сакаат.

Оваа функција се базира на други заштитни мерки за да се заштитат сметките на Google за јавни одлики, како активисти, новинари, политичари и многу повеќе. Програмата бара два физички клучеви за безбедност да се користат, со еден што работи како резервна копија. И, ако корисник за напредна заштита изгуби пристап до својата сметка, Google има дополнителни чекори за да го потврди нивниот идентитет за да не падне во погрешни раце.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote