in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Google мапираше дел од човечкиот мозок до најмалите детали!

Google помогна да се создаде најдеталната мапа на врски во човечкиот мозок досега.

Оваа мапа покажа неверојатна количина детали, вклучувајќи модели на врски помеѓу невроните, како и нешто што може да биде нов вид неврони.

Картата на мозокот покажува 50.000 клетки во три димензии, кои сочинуваат 130 милиони синаптички врски, а податоците се 1,4 петабајти, што е околу 700 пати повеќе од капацитетот на просечниот современ компјутер.

„Оваа мапа е толку полна со податоци што експертите сè уште немаа време детално да ја испитаат“, рече експертот Вирен ainејн од истражувачкиот центар Google во Калифорнија и ја спореди со геномот на човекот, кој сè уште се истражува.

Според биологот од Харвард, Кетрин Дулац, вистинската структура на голем дел од човечкиот мозок може да се види на картата за прв пат.

Проектот за мапирање на мозокот го започнал Џеф Лихтман од Харвард откако тој добил дел од мозокот на 45-годишна жена со епилепсија отпорна на лекови за истражувачки цели, а чиј лев хипокампус, кој бил извор на нејзините напади, бил отстранети.

По тој повод, хирурзите мораа да отстранат одреден дел од здравото мозочно ткиво што го покриваше хипокампусот.

Лихтман и неговите колеги веднаш го зачувале примерокот на мозок, а потоа го обоиле со тешки метали како што е осмиум, така што надворешните мембрани на секоја нервна клетка може да се видат под електронски микроскоп.

Потоа, тие исекоа дел од мозокот на парчиња дебели околу 30 нанометри, што е приближно една илјадити дел од дебелината на човечката коса, и го фотографираа секој дел со електронски микроскоп.

После тоа, целата работа е преземена од ainејн и неговите колеги од Google, кои собраа дводимензионални делови во тродимензионален волумен и кои со вештачка интелигенција реконструираа пука што поврзуваат еден неврон со друг и обележува различни видови клетки.

По тој повод, научниците пронајдоа мистериозни парови неврони длабоко во кортексот.

“Двете ќелии беа насочени во спротивни насоки на истата оска. Никој не знае зошто”, рече Лихтман.

Подеталната мапа на мозокот можете да ја погледнете ТУКА.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote