in

Google Meet нема да ги ограничи повиците на бесплатни планови на 60 минути до март 2021 година.

Тој лимит претходно беше поставен дo 30-ти септември.

Google ја продолжува својата политика што им овозможува на бесплатните корисници на Google Meet да бидат домаќини на повици подолго од 60 минути. Политиката беше истечена по 30-ти септември, но сега бесплатните корисници можат да ги организираат тие подолги повици до март 2021 година.

„Додека гледаме во сезоната на празници со помалку патувања и важни пресвртници како семејни собири, состаноци на ПТА и свадби организирани преку видео, сакаме да продолжиме да им помагаме на оние што се потпираат на состанокот да останат во контакт во текот на следните месеци“, рече Google Meet’s менаџер за групни производи, Самир Прадан, во објава на блог. „Како знак на нашата посветеност, денес продолжуваме со неограничени повици на состаноци (до 24 часа) во бесплатната верзија до 31 март 2021 година за сметките на Gmail“.

Продолжувањето треба да биде олеснување за оние кои се потпреа на услугата за време на пандемијата КОВИД-19. Google стабилно го ажурираше Google Meet оваа година за да го задржи конкурентен со другите услуги за видео конференции како што е зумирање, додавајќи карактеристики како што е приказ на галерија сличен на зум (кој сега може да прикажува до 49 лица одеднаш) и замаглување на позадината.

На 30-ти септември, исто така, се одбележува кога клиентите на G Suite и G Suite за образование ќе го изгубат бесплатниот пристап до некои напредни функции на Google Meet, како што се хостинг состаноци со до 250 учесници и можноста да зачувуваат снимки од состаноци на Google Drive. Тој бесплатен пристап не се продолжува, потврди Google за „The Verge“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote