in

НЕВЕРОЈАТНО! Алатката на Google помага во идентификување на кожните заболувања!

Google воведе нова алатка која користи вештачка интелигенција за да помогне во забележување на кожата, косата и ноктите, врз основа на сликите објавени од пациентите.

Судењето за „помошната алатка за дерматологија“ беше претставено на годишната конференција на развивачите на технолошкиот гигант.

Алатката може да препознае 288 состојби на кожата, но не е дизајнирана да биде замена за медицинска дијагноза и третман, соопшти компанијата.

Потребни беа три години за да се развие алатката и таа беше усовршена на збир на податоци од 65.000 слики на дијагностицирани состојби, како и милиони слики кои покажаа траги за кои луѓето беа загрижени, илјадници слики на здрава кожа во сите нијанси и тонови.

Покрај користењето слики, апликацијата исто така бара од пациентите да одговорат на низа прашања на интернет.

Експерт за рак рече дека унапредувањето на оваа алатка може да им овозможи на лекарите да обезбедат поприлагоден третман на пациентите.

Во моментов, ниту една од овие алатки не е одобрена како алтернатива на дијагнозата кај луѓето.

Google вели дека секоја година има околу 10 милијарди пребарувања на неговиот пребарувач за проблеми со кожата, косата и ноктите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote