in

Вака ќе изгледа главниот град на првата населба на Марс! [ВИДЕО]

Архитектонското студио АБИБОО, кое има канцеларии ширум светот, ги претстави плановите на првата населба на Марс, каде што еден од петте градови што се планира да се гради на Црвената планета ќе биде главниот град на New City, каде што ќе можат 250.000 луѓе живее.

Изградбата е планирана по карпа во Темпе Менс на Марс и ќе се гради вертикално, наместо хоризонтално, во внатрешноста на карпата, со цел да се намали ефектот на атмосферскиот притисок и зрачењето, што е смртоносно за луѓето.

Градот би ги имал сите основни карактеристики како градови на Земјата, вклучувајќи канцеларии, станови, па дури и зелени површини. Дизајнот на просторот се заснова на научно истражување на „Сонет мрежа“ и на друштвото „Марс“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote