in

ГРАД СО НУЛА АВТОМОБИЛИ? Градот во кој автомобилите не се добродојдени!

Германскиот град Хајделберг е најпознат како универзитетски и научен центар со богата историја, со најстариот универзитет во земјата, четири институти Макс Планк, Европската лабораторија за молекуларна биологија и познатиот замок стар 800 години. Но, Хајделберг наскоро може да стане уште познат како град со нула емисии на стакленички гасови што предизвикуваат глобално затоплување – и град каде автомобилите се исклучок од сообраќајот, а не правило, доколку успее планот на градоначалникот Екарт Вурцнер.

Вурцнер не е против електричните автомобили. Градот им дава субвенција од 1.000 евра на граѓаните кои купуваат електричен автомобил, со уште 1.000 доколку инсталираат станица за полнење. Но, електричните автомобили се ниско на списокот на алатки со кои Вурцнер се обидува да го намали јаглеродниот траг на градот и неговите жители. Проектот на Вурцнер му обезбеди на Хајделберг репутација на пионер во еколошки свесно урбанистичко планирање.

Водородни автобуси и велосипедски автопати

За да го намали присуството на автомобили на градските патишта, Вурцнер купува флота со водородни автобуси, гради мрежа на „суперпатишта“ за велосипеди што би го поврзале градот со предградијата и дизајнирала маала на начин што го обесхрабрува користењето на возилото и го поттикнува одењето. Resителите кои се откажуваат од автомобилите имаат право на една година бесплатен јавен превоз.

Европските градови и земји најавуваат забрана за класични автомобили

Во исто време, производителите на автомобили сè повеќе се обидуваат да се прилагодат на построгите регулативи за употреба на автомобили со бензин (и дизел) во градовите. General Motors, Ford Motor и Jaguar Land Rover на тој начин ветија дека ќе се префрлат на електрични автомобили оваа година.

Некои европски градови, како што се Стокхолм и Штутгарт, веќе забранија постари дизел возила. Десетици други, вклучувајќи ги метрополите Рим, Лондон и Париз, планираат да го ограничат градскиот сообраќај на возила што не испуштаат гасови во следните десет години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote