in

Поранешен градоначалник на Јужна Кореја осуден на затвор поради сексуално вознемирување!

Поранешниот градоначалник на Пусан, вториот по големина град во Јужна Кореја, денес е осуден на три години затвор за сексуално вознемирување на двајца соработници.

Судијата на окружниот суд во Пусан во својата одлука наведе дека обвинетиот Ох Кео-дон ја злоупотребил „положбата на супериорност“ со цел да изврши сексуално вознемирување на вработените.

Ох, откако обвинението беше поднесено минатата година, тој се повлече од функцијата градоначалник на Пусан, пристаниште познато по меѓународниот филмски фестивал.

Ох (72) тврди дека сите контакти со вработените биле случајни, но тој им признал на новинарите по пристигнувањето пред судот дека не бил во право. Три месеци по поднесувањето на обвинението против градоначалникот на Пусан, градоначалникот на главниот град на Сеул, Парк Вон-син, изврши самоубиство, откако соработник го обвини за сексуално вознемирување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote