in

Градоначалникот на Корлеоне поднесе оставка затоа што беше вакциниран преку ред!

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне, Николо Николоси, денес изјави дека се повлекува затоа што ја прими вакцината против вирусот корона преку ред.

„Не спиев ноќта пред да размислувам за таа одлука и заклучив дека е правилно да се повлечам“, рече Николози (78).

Медиумите објавија дека полицијата го истражува случајот. Италија започна со вакцинација на крајот на декември, а приоритет добија медицинските работници и луѓето постари од 80 години.

Сепак, Николози тогаш рече дека локалните политичари како него мора веднаш да бидат заштитени, како и медицинските работници. Покрај Николози, вакцинирани се и градски советници.

Градот Корлеоне го овековечи американскиот режисер Франсис Форд Копола со култниот филм „Кум“ (1972) за сицилијанската мафија и семејството Корлеоне.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote