in

WTFWTF

„ТАМУ КАДЕ ШТО СЕ ЗАПОЧНА!„ Како изгледа градот Вухан сега!

People walk along a pedestrian street in Wuhan, China's central Hubei province on January 23, 2021, one year after the city went into lockdown to curb the spread of the Covid-19 coronavirus. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)

На прв поглед, се чини дека кинескиот град Вухан не бил ставен во карантин 76 дена.

Во зори, продавачите на пазарите брзаат да истоварат свежо овошје и зеленчук, додека канцелариските работници ги полнат популарните ресторани за време на паузата за ручек.

Во самракот, постарите парови се спуштаат во градските паркови, а во градот се поставени црвени фенери во пресрет на лунарната Нова година.

Помина една година откако овој кинески град во централниот дел на Кина со 11 милиони жители беше ставен во првата блокада во сетот поради вирусот корона.

Најмалку 3.869 лица починаа од коронавирус во Вухан.

Градот стана успешна приказна во борбата против вирусот, со месеци не пријавува никаква локална инфекција со вирусот корона.

Додека милиони луѓе во другите земји ја поминаа новогодишната ноќ во услови на блокада, жителите на Вухан излегоа на улиците да го прослават своето доаѓање во 2021 година со одбројувањето на полноќ.

Денес, жителите на Вухан гордо зборуваат за силата на нивниот град и напорите што ги вложија во борбата против kovid-19.

Сепак, строгите мерки значеа и висока лична цена, така што и покрај очигледното враќање во нормален живот, градот сè уште е прогонуван од длабоки емотивни лузни – оние што ги изгубија своите најблиски сè уште тагуваат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote