in

Што?Што?

Ништо од првото место: Гранада ја шокираше Барселона на Камп Ноу!

Барселона пропушти голема шанса да избие на првото место на табелата во Ла Лига, бидејќи загуби на домашен терен од Гранада со 2:1.

Каталонците имаа сè во свои раце. Тие беа во фантастична серија, победија на девет од последните 10 натпревари во Ла Лига, а тој пораз го забележаа само против Реал. И повторно, тие имаа шанса да ја водат трката на пет кола пред крајот.

За еден час, сè отиде во нивната воденица. Веќе во 23-та минута, Лионел Меси го претвори одличното додавање на Гризман во гол за водство. Тоа беше на сила се до 63-та минута кога Махис израмни.

Од тој момент, автомобилот отиде надолу. Роналд Куман доби црвен картон, а Барса започна да го враќа водството. Каталонците не мислеа дека дури и во случај на нерешен резултат, сепак ќе одлучат за својата судбина, бидејќи ќе заостанат бод зад лидерот Атлетик, кого го дочекуваат до крајот, и бод пред Реал, кој има подобар резултат во меѓусебните дуели.

Оние 1:1 се чинеше како катастрофа за домаќините, но потоа во 79-та минута Молина евентуално најави вистинска катастрофа. Гранада се сврте, конечно ги собра сите три бода и Барселона повторно е зависна од другите.

Затоа што сега има ист број на поени како Реал, 71, но послаб скор во меѓусебните дуели и два бода помалку од Атлетик. Дури и да победи до крајот, а со тоа и Атлетико, на Барса и треба некој да земе барем еден бод за Реал во следните пет кола.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote