in

УбавоУбаво

Грција се подготвува за туристичката сезона: Отворени приватни плажи и музеи!

Во Грција во сабота повторно ќе бидат отворени приватните плажи, а следната недела музеите, најавија здравствените власти, кои се подготвуваат да ја отворат туристичката сезона на 15-ти мај.

Музеите ќе бидат отворени на 14 мај, кината под отворено небо на 21 мај со намален капацитет, а театрите на 28 мај.

Владата започна да ги олеснува ограничувачките мерки воведени во ноември во април и одобри повторно отворање на повеќето продавници за малопродажба, освен за големите трговски центри.

Кафе-терасите и рестораните се повторно отворени од 3 мај.

Сепак, вработените во туризмот не очекуваат масовни пристигнувања на странски туристи пред јули.

Во април, укината е обврската за карантин за вакцинирани патници или лица со тест за ковиди од земјите на Европската унија и неколку други земји, како што се Велика Британија и САД.

Грција беше сериозно погодена од третиот бран на пандемијата, а најголем број од 10.000 смртни случаи од ковида-19 е забележан во последните три месеци.

Во земја со 10,8 милиони жители, инфекцијата со коронавирус е потврдена кај вкупно 350 000 луѓе.

Дадени се над 3,4 милиони дози вакцина, а втората доза ја примија повеќе од милион луѓе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote