in

Грците ги враќаат гледачите на стадионите

Грчките здравствени власти во понеделникот дадоа зелено светло за враќање на љубителите на фудбалот на стадионите во ограничен број.

Гледачите, кои не можат да гледаат фудбалски натпревари од трибините од март, ќе можат да се вратат на стадионите оваа недела, но во однос на мерките против ширење на коронавирусот.

Првиот натпревар, на кој ќе бидат исполнети десет проценти од капацитетот на стадионот, ќе биде оној во Лигата на шампионите помеѓу Олимпијакос и француски Марсеј на стадионот „Караискаки“ во Пиреја.

Olympiacos stadium Piraeus El Arabi

После тоа, гледачите ќе можат да го следат натпреварот од Европската лига ПАОК – Омонија во четврток.

Гледачите ќе мора постојано да носат маски и ќе бидат оддалечени најмалку метар и половина, па нема да им биде дозволено да го напуштат своето место на трибините.

Пред извесно време Европската фудбалска федерација (UEFA) предводена од Словенецот Александар Чеферин даде строго хигиенско зелено светло за натпревари со гледачи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote