in

Грчки свештеник протерал верници без маска од црквата

Православен свештеник во Грција протера неколку верници без маска од црквата, а аматерско видео ги преплави грчките медиуми.

Еден млад свештеник, чие име не беше објавено, го прекина скандирањето за време на Божиќната литургија во Каламата, на југот од Пелопонез, во четвртокот и верник без маска што се противеше, строго рече: „Нема да се расправаме, вие излегувате без маски! Почитувајте ги соседите и законот“. ! “.

На забелешката на верниците дека црковните пејачи не користат маски, свештеникот одговорил дека тоа им е дозволено со закон за да можат да пеат и му рекол на верникот да го чита законот.

Бидејќи еден верник, повикувајќи се на Светото писмо, сепак ја продолжи дискусијата, свештеникот му рече: „Јас го познавам Божјото Слово подобро од тебе … Биди си противник дома, а не тука!“.

“Ќе бидете послушни и почитувани овде! Јас командувам тука, и вие командувате во вашата куќа и ве молам излезете, и ако не го сторите тоа, ќе повикам полиција да ве изнесе!”, Рече свештеникот и ја заврши дискусијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote