in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Греано вкусно вино по рецепт на познатиот кувар Џејми Оливер

Mногумина во зимскиот период сакаат да уживаат во вкусот на греаното вино. Со препознатлив мирис и вкус, стоплува и расположува во студените денови.

Ако сакате да си го направите дома, но како вистински професионалец, ние пронајдовме еден рецепт од шеф Џејми Оливер.

Тајната е секако во зачините, а Оливер додава дека покрај совршениот баланс на вкусовите, во подготовката треба да се биде трпелив и да се прави со љубов.

„Оставете виното полека да се загрева, за да има време сите вкусови да се помешаат со виното на вистински начин“, вели Џејми..

Ова е неговиот рецепт:

Состојки:

 • 2 мандарини,
 • 1 лимон,
 • 1 лимета,
 • 200 грама шеќер,
 • 6 цели каранфилчиња,
 • 1 стапче цимет,
 • ловоров лист (2-3),
 • 1 морско оревче (за да се наренда малку),
 • 1 стапче ванила,
 • 2 ѕвездички анасон,
 • 2 литри вино.

Подготовка:

Изрендајте ја кората на амандарините, лимонот и лиметата на крупни парчиња. Во големо тенџере на средна температура ставете да се в ари шеќерот, додадете ги изрендарите кори и исцедете ги мандарините. Додајте ги каранфилчињата, циметот, ловоровите листови и нарендајте малку морско оревче. Ванилата преполовете ја по вертикала и додајте во тенџерете, а потоа додадете го виното така да го покрие шеќерот.

Оставете да се вари додека шеќерот сосема не се стопи, а потоа оставете да проврие и оставете така да се вари уште 4-5 минути, додека не добиете густ сируп. Важно е првин да се направи сируп, затоа што шеќерот и зачините треба добро да се загреат. Ако ги загревате откако сте го додале виното, алкохолот ќе испари сосема.

Кога ќе го добиете сирупот, намалете го оганот на тивко и додадете го анасонот и остатокот од виното. Полека загревајте го виното, а после околу пет минути, кога ќе стане вкусно и топло, ставете го во чаши или шолји и послужете.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote