in

ГРЕЕЊЕ НА ТЕРМО ПЕЧКА ИЛИ КЛИМА: Што е подобро и што е поскапо? Грешката што сите ја правиме скапо не чини

Ако се греете на клима, треба да го знаете ова!

Кој нема парно греење, а живее во град, нема многу избор освен да се грее на струја. Двата најчести избори се термо печките, греалките и климатизацијата, која во последно време станува сè попопуларна.

Грејачи и слични помагала се најголемите потрошувачи на електрична енергија, а покрај „голтањето“ на електрична енергија, нивниот недостаток е што тие греат само додека работат. Топлината што ја испуштаат накратко се задржува во просториите.

Веќе пишувавме за вообичаените грешки што повеќето луѓе ги прават при греење на термо печка, а има и такви што сите ги прават, а се однесуваат на употреба на климатизација во зима.

Првото нешто што секој треба да го знае е дека не може да се користи секоја клима кога температурата е под нулата. За такви ситуации, треба да инсталирате уреди со инвертер, и ако не сте сигурни каква е вашата, спецификациите на уредот кажуваат до кој степен може да се вклучи.

Од страв да не претераат со потрошувачката, повеќето луѓе прават една голема грешка при загревање на климатизерот – вклучување и исклучување на секои половина час, кога просторијата е малку загреана. Освен тоа што ја користите навечер, кога струјата е најевтина, експертите велат дека ќе заштедите многу повеќе доколку го оставите да работи постојано. Секое „палење“ повлекува поголема струја отколку да работи шест часа на 18-20 степени.

Од друга страна, предноста на термо печките во однос на климата е што ја одржува топлината во станот подолго. Додека климатизерот работи со полна пареа за да го загрее ледениот воздух однадвор, термо печката ја одржува температурата на веќе постојниот во станот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote