in ,

УбавоУбаво

8 најчести грешки при подготовка на ќофтиња

Многу домаќинки ги кријат своите мали тајни за совршени ќофтиња. Некои од нив потопуваат гевреци во млеко, други користат специјални мешавини на зачини, додека други имаат тајна во специјална комбинација на различни видови мелено месо.

Еве ги најчестите грешки при подготовката на ќофтиња и како да ги поправите

  • Солењето не е важно

Ќофтињата мора да бидат зачинети! Вообичаено е да додадете лажичка сол на половина килограм месо. Ако во ќофтињата ставите и солено сирење како пармезан, слободно намалете ја количината на сол.

  • Не додавајте зачини

Зачините се важен дел од смесата за највкусните ќофтиња. Без нив, ќофтињата би биле пржено мелено месо и ќе имаат вкус на плескавица. Но, не се предржувајте само на магданос и босилек. Додадете во ќофтињата нане и оригано. Може да ставите и морско оревче што ќе ви даде фантастична арома.

  • Јајцата даваат влажност

Јајцата не се извор на влажност, тие се тука за да го сврзат месото, презла или леб, сирење и зачини. Затоа, не претерувајте со додавање јајца. На половина килограм до килограм месо, доволно е да додадете едно или две јајца.

  • Промешајте со лажица

Кога ќе ги ставите сите состојки во садот, месете ги со рацете. На тој начин ќе имате подобро чувство и состојките ќе се мешаат и ќе се соединат подобро. Не претерувајте, месете доволно за да се соединат состојките, но парчињата мелено месо да бидат сепак препознатливи.

  • Сите ќофтиња се со иста големина

Не мора сите ќофтиња да бидат со иста големина. Тоа зависи од тоа какво јадење ќе направите. Ако ги ставите во супа, направете помали ќофтиња, а ако ги послужите како специјално јадење во сос, можете да направите и поголеми топчиња.

  • Обликувајте ги „суви“

Ако ќофтињата ги обликувате со суви раце, месото ќе се залепи за прстите и ќе ви биде тешко да ги обликувате топчињата. Значи, пред обликувањето, намастете ги рацете малку и формирањето ќофтиња ќе помине без проблеми.

  • Не грижете се за нередот

За време на готвењето потребно е да се грижите за состојбата во кујната, особено ако подготвувате јадење сурово месо. Затоа, поставете ги обликуваните ќофтиња на плех обложен со хартија за печење или проѕирна фолија.

  • Го прескокнувате пржењето

Ниту едно варено месо не е повкусно од прженото. Затоа, пред да готвите во сосот, испржете ги ќофтињата во масло за да добиете кафеава кора. После тоа, варете ги како и обично во сосот и ќе бидете воодушевени од вкусот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote