in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ако ги грицкате ноктите, за вас имаме добра вест: Ужасно грдата навика открива и две одлични особини!

Еве грицкањето на нокти што открива за вас!

 

Грицкањето на ноктите обично започнува во детството. Некои подоцна успеваат да се ослободат од овие грди навики, додека други сепак ги гризат ноктите, дури и кога се доста возрасни.

Тоа е навистина грда навика – не е убаво да се види како човек става прсти во уста – но исто така може да открие некои интересни работи за вас.

Можно е да сте перфекционист

Повеќето луѓе кои гризат нокти се оние кои си поставуваат многу високи цели во животот. Исто така, тие се почесто перфекционисти и сè треба да се направи „под конецот“.

Вие сте попаметни отколку што мислите

Луѓето кои гризат нокти се генерално такви што не сакаат да одат по „газената патека“. Тие често се многу интелигентни, а грицкањето нокти, иако изгледаат грдо, понекогаш им помага да се концентрираат и да решат проблем.

Вие сте нетрпеливи

Досадата и фрустрацијата често се предизвикувачи на грицкање на ноктите. Откако ќе стане навика, луѓето едноставно несвесно ги ставаат рацете во уста кога им е досадно и не знаат што да прават.

Вие не сте задоволни од себе

Грцкањето на ноктите може да ве направи нервозни, и може да биде начин да се обидете да си помогнете. Како што рековме, луѓето кои грицкаат нокти си поставуваат високи цели и се перфекционисти, па кога не можат да постигнат цел, се чувствуваат разочарани и незадоволни.

Може да биде поврзано со психолошки проблеми

Грицкањето на ноктите може да биде поврзано со опсесивно-компулсивно нарушување – кога луѓето треба да го прават истото одново и одново, на пример, ги грицкаат ноктите.

Секако, тоа не значи дека секој што грицка нокти има ментален проблем, честопати станува збор за навика од која е тешко да се одвикнете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote