in

Гробишта од периодот на мавританската власт беа откриени во близина на Сарагоса!

Муслимански гробишта со остатоци од неколку стотици тела беа пронајдени во шпанскиот град Тауст, недалеку од Зарагоса.

Муслимански гробници биле пронајдени како дел од археолошките истражувања во Тауст, во североисточна Шпанија.

Досега се откриени најмалку 400 гробници, а се претпоставува дека датираат од периодот на маварското владеење со Шпанија од 711 до 1492 година.

Кои биле маврите?

МавриМавари или Маури, е име за исламизрани жители на северозападна Африка, повеќето номадски сточари. Од нив потекнува името на државата Мавританија, чии северни делови ги населуваат. Се делат на неколку племиња: Трарза, Бракна, Адрар, Абакак и др.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote