in

Нереална слика на илјадници напуштени велосипеди! [ФОТО]

Илјадници напуштени велосипеди стојат на отворено поле во предградието на Шенјанг и се мошти на поранешната манија за споделување велосипеди, која привремено ги зафати кинеските градови.

Тиркизни, сини и жолти велосипеди, наредени во долги редови, некои наредени еден врз друг, носат лого на компаниите кои доминираат во секторот за споделување велосипеди – „Хелобајк“, „Диди“ и „Мејтуан“.

Ефтините велосипеди, кои корисниците можеа да ги отклучат со апликации и буквално да ги паркираат насекаде, се појавија на улиците во кинеските градови во средината на изминатата деценија, а инвеститорите побрзаа да инвестираат во старт-компании за велосипедизам, како што се сега веќе непостоечките Офо и Мобике.

Сепак, наскоро со две тркала се преплавија тротоарите и се прелеаја по улиците и патеките, а корисниците ги оставаа буквално насекаде, честопати фрлајќи ги во грмушки и зелени површини, што стана голем проблем за локалните власти и пешаците.

 

Многу велосипеди беа оштетени или украдени, додека некои беа користени дури и како импровизирани барикади кога избувна пандемијата kovida19 минатата година.

Овој проблем не е невообичаен во другите големи градови низ светот, чии власти се обидуваат да ги соберат и отстранат сите напуштени велосипеди, на пример од метро-станицата во Вашингтон или од реката Мелбурн.

Воздушната снимка покажува гробишта за велосипеди на периферијата на кинески Шејанг, една од многуте што се појавија на почетокот на 2018 година кога не успеа стартап компанијата „Офо“.

Голем број оштетени велосипеди од други компании, исто така, се отфрлени, наместо да бидат поправени, што е во целосна спротивност со зелената, еколошка слика што обично се поврзува со употребата на велосипеди во градовите.

Властите во кинеските градови ветија дека ќе го решат хаосот предизвикан од поплавата на велосипеди за изнајмување, па така Пекинг ќе отстрани 44.000 велосипеди од центарот оваа година, така што нивниот вкупен број ќе биде помал од 800.000.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote