in

Што?Што?

Откриени се 110 антички гробници во долината на Нил!

Египетските археолози открија 110 антички гробници на место близу долината на Нил, околу 150 километри северо-источно од Каиро, соопшти Министерството за туризам и антиквитети на земјата.

Гробовите во кои има смртни остатоци се пронајдени на археолошкиот локалитет Кум ел Хулган во провинцијата Дакахли.

Вкупно 68 гроба се во овална форма и датираат од прединастичкиот период од 6.000 до 3.150 година п.н.е., соопшти Министерството, додавајќи дека 37 гробници се во форма на правоаголник од периодот на 1.782 година. до 1.570. години пред новата ера. Во тоа време, со Египет управуваа хиксосите.

Уште пет гробници во форма на овална датираат од периодот Накада III, кој опфаќа период од 3.200. до 3.000. години пред новата ера.

Археолозите пронајдоа остатоци од возрасни и деца, како и погребна опрема и керамички предмети.

Тоа е последното во низата археолошки откритија во Египет, земја во очекување на заживување на туризмот што опадна по бунтот во 2011 година и епидемијата на вирусот корона.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote