in

БРЗА ПРОВЕРКА ЗА КОВИД: Доколку ги загубите овие ДВА мириси, можно е да сте заразени!

Губењето на чувство за мирис и вкус е еден од најмногу пријавуваните симптоми кај заболените од ковид-19. Тој е уникатен симптом и во последно време еден од најлесно претпознатливите. Нова студија која се направи во Индија се обиде да дознае дали губењето на мирис кај одредени работи може да биде појасен индикатор на присуство коронавирус.

Тоа што се пронајде е дека доколку го изгубите мирисот на овие 2 работи, тогаш поверојатно е да сте заболени со коронавирусот. Студијата покажа дека луѓето кој имаат потешкотии да го забележат мирисот на кокосовото масло и пеперминтот веројатно се заболени со ковид-19.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote