in

Гулаб, кој дошол во Австралија и поминал 13 илјади километри, ќе биде убиен бидејќи е потенцијален носител на коронавирус!

Австралиските власти изјавија дека за тркачкиот гулаб што ќе го помине Тихиот океан на 13 илјади километри од САД, тој ќе биде затворен со образложение дека носи ризик од Ковид-19.

Властите во Австралија се подготвуваат да направат нешто невидено до сега. Почнувајќи од САД, тркачкиот гулаб кој го премина Тихиот океан од 13 илјади километри стигна до Австралија. Австралиецот Кевин Чели-Бирд изјави дека го нашол тркачкиот гулаб, кој го видел многу исцрпен, кој дошол во задниот двор на неговиот дом во Мелбурн на 26 декември. Кевин Чели-Бирд зборуваше за печатот кога го забележа бројот на низата на трката што се одржа во Орегон, САД на 29 октомври 2020 година, испишана на сината лента на стапалото на гулабот.

Министерството за земјоделство изјави дека гулабот треба да биде убиен поради ризик од коронавирус!

Министерството за земјоделство изјави дека гулабот не треба да остане во земјата, велејќи дека во Австралија може да ја загрози безбедноста на храната, популацијата на диви птици и дека треба да биде уништен (убиен) со образложение дека е носител на коронавирус. Експертите исто така истакнаа дека гулабот можеби патувал со товарен брод за да го помине Пацификот. Австралиското Министерство за земјоделство изјави дека ќе даде изјава за судбината на гулабот во рок од 24 часа.

Гулабот, кој привлече внимание во австралискиот печат, го привлече вниманието на многу луѓе. Австралискиот печат напиша дека гулабот за кој станува збор вредеше 500 илјади – 750 илјади евра.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote