in

Хакери од Северна Кореја украле над 300 милиони долари за набавка на нуклеарно оружје!

Според најновите информации од Обединетите Нации, армија на хакери од Северна Кореја во текот на 2020 година успеале да украдат стотици милиони долари со цел да ја финансираат програмата за нуклеарни оружја на државата.

Во документот кои го објави ОН, стои дека лидерот на државата, Ким Јонг Ун се обидел преку хакерска група да стигне до посакуваните финансиски средства со цел да набави нуклеарно оружје. Точната бројка на украдени средства се проценува на 316.4 милиони долари, кои биле украдени во периодот од 2019 до Ноември 2020.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote