in

Хакери украдоа приватни податоци на сопствениците на луксузни автомобили во Холандија!

Адреси и телефонски броеви, можеби и милионите на некои Холанѓани, паднаа во рацете на криминалци, украдени од компанија што сервисира компјутерски системи на луксузни автомобили, објави холандската телевизија НОС.

Украдените податоци, имиња, адреси, е-адреси, регистарски таблички на автомобили и датуми на раѓање на сопственикот, се нудат на продажба на веб-страници и форуми на хакери.

Иако не е утврден точниот број на сопственици на автомобили чии податоци биле украдени, можно е да се работи за 7,3 милиони податоци, од кои секако два и пол милиони уникатни адреси за е-пошта.

„Со овие податоци автомобилската мафија многу лесно може да види каде точно се наоѓаат скапите автомобили“, објасни Johnон Фокер, кој истражува холандски и организиран криминал во холандската полиција.

Истрагата е во тек, а како и кога се украдени податоците сè уште не е познато.

Покрај автомобилската мафија, сајбер криминалците се интересираат и за личните податоци на голем број луѓе. Тие можат да ги користат овие податоци за насочена измама, а освен лични податоци како што се адреса и регистарски таблички, можни се и напади врз јавни личности.

Украдената база на податоци содржи, на пример, податоци за претседател на парламентарна група во холандскиот парламент.

„Криминалците знаат каде живее и со кој автомобил вози“, објасни Фокер каква е опасноста кога станува збор за кражба на приватни податоци.

Украдените податоци се појавија на хакерските форуми минатиот викенд, по цена од 35.000 евра, додека дел од податоците беа јавно објавени на Интернет.

Слична кражба на приватни податоци на луѓе кои купиле билети за музеј или зоолошка градина преку интернет компанија беше откриена во февруари, па дури и тогаш не беше утврден бројот на луѓе чии податоци беа украдени.

Кражбата на приватни податоци е се почеста појава, а во 2019 година откриени се 68 кражби на приватни податоци во Холандија, а 78 минатата година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote