in

Луис Хамилтон ја освои својата седма F1 титула и го изедначи рекордот на Мајкл Шумахер!

Луис Хамилтон ја освои својата седма титула и стана најуспешен возај на сите времиња со маестралната победа во Големата Награда на Турција во недела. Возачот на Мерцедес успеа да го изедначи легендарниот рекорд на Мајкл Шумахер со освоени 7 светски титули, а минатиот месец забележа повеќе победи од Германецот.

Победата на влажната и лизгава патека во Истанбул е негова 94та во кариерата. За прв пат оваа сезона на подиумот заедно со Хамилтон се најдоа Серхио Перез и Себастиан Ветел. Чарлс Леклер заврши 4ти, а веднаш зад него беше Саинц. Вториот болид на МекЛарен беше осми, измеѓу нив се најдоа само двата РедБул-а. Строл и Рикиардо беа на последните две позиции кој носат поени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote