in

Хамилтон: Redbull е побрз, не можев да направам многу!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека не може да го следи темпото на Макс Ферстапен во Ред Бул за време на трката за Големата награда на Стирија.

Ферстапен триумфираше во „Ред Бул Ринг“ со предност од 35 секунди пред актуелниот шампион. Холандскиот возач водеше од почеток до крај.

„Се обидов да го следам Ред Бул, но тие имаат неверојатна брзина. Очигледно е дека тие постигнале голем напредок. Невозможно е да се задржи чекор “, рече Британецот.

„Тие се едноставно побрзи, не можев да направам многу, губиме многу на рутите. Како и да е, освоивме добри поени за тимот. Ние мора да продолжиме да се бориме, да го подобруваме нашиот болид. Секој викенд мора да продолжиме да правиме најдобро што можеме “.

Ферстапен сега води во генералниот пласман со 156 бода, 18 повеќе од Хамилтон.

Формула 1 ќе остане на „Ред Бул Ринг“ и следната недела, бидејќи шампионатот продолжува на 4 јули со Големата награда на Австрија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote