in

Хамилтон: Ф1 сега е затворен клуб за милијардери!

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон ја коментираше моменталната состојба во овој шампионат и, анализирајќи ја ситуацијата, истакна дека, како дете од работничката класа, тој никогаш не можел да се пробие денес, како што беше некогаш.

Денес во Ф1 се натпреваруваат тројца возачи кои се синови на милијардери – Канаѓаните Ленс Строл и Николас Латифи, како и Русинот Никита Мазепин.

„Јас пораснав во семејство на работничка класа и сигурно немаше да бидам тука ако ситуацијата беше како што е денес. Денес мора да се натпреварувате со парите на другите возачи “, изјави Луис Хамилтон за шпанскиот весник „Ас“.

„Мораме да направиме промена, така што Ф1 е подостапен за оние од поскромни семејства“, рече британскиот возач.

Таткото на Хамилтон работел неколку работни места за да ја финансира својата кариера кога бил мал, пред да го открие Мерцедес на 13-годишна возраст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote