in

Ретко издание на книгата „Хари Потер и каменот на волшебникот“ се продаде за РЕКОРДНА ЦЕНА!

Реткото прво издание на книгата „Хари Потер и каменот на волшебникот“ во тврд повез беше продадено на аукција во Англија за 68 000 фунти.

Книгата е една од 500-те примероци објавени во првото издание на Блумсбери во 1997 година, пред сагата од писателот J.K Rowling доживеа глобален успех. Во тоа време, 300 од нив беа дистрибуирани во училиштата и библиотеките, а 200 во книжарниците.

Оваа копија е една од оние што се продадоа во книжарниците по цена од 10,99 фунти, што го прави реткост и затоа се продава за толку висока сума.

Друго прво издание, претходно продадено за само 50 пени, како дел од улична продажба во петокот, достигна цена од 50.000 фунти на онлајн аукција од аукционерите Хансонс во Стафордшир.

Една од најскапите копии на книгата за Хари Потер беше продадена на аукција во 2013 година за 150 000 фунти. Книгата содржи белешки на Rowling и 22 оригинални цртежи.

Во октомври, друга копија од првото издание на книгата беше продадена за 60.000 фунти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote