in

Харисон Форд и Бред Пит се наоѓаат на списокот домаќини на церемонијата на Оскарите!

Американската академија за филмски уметности и науки го објави списокот на актери и познати личности кои ќе бидат домаќини на 93-та церемонија на доделувањето на Оскарите на 25 април во Долби Хол во Лос Анџелес, вклучувајќи ги sвездите Харисон Форд, Бред Пит и Хали Бери.

На списокот се најдоа и Рене Зелвегер, Хоакин Феникс, Лора Дерн и режисерот Бонг Џун-хо, чиј филм „Паразит“ минатата година ја освои главната награда – Оскарот за најдобар филм, објавија продуцентите на церемонијата.

Домаќин на Оскаровата вечер ќе биде Глен Вајс, познат експерт за ваков тип настани, но со помош на режисерот Стивен Содерберг, кој е одговорен за продукцијата.

Академијата објави дека 93-та церемонија традиционално ќе се одржи во салата Dolby во Лос Анџелес, но ќе има инклузии и од други места.

Испратено писмо до сите номинирани барајќи нивно физичко присуство на церемонијата. „Ќе се обидеме да обезбедиме пријатна и безбедна вечер за сите кои ќе бидат физички присутни, како и за милиони љубители на филмот ширум светот“, рекоа организаторите, додавајќи дека ќе има тестови на теренот за коронавирус.

Оваа година филмот „Манк“ на Дејвид Финчер, во кој глуми Гери Олдман, стана омилен оскар затоа што освои најмногу, 10 номинации за таа филмска награда.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote