in

Што?Што?

Хирург на TikTok покажа се што живее на нашата перница! [ВИДЕО]

Знаете дека постелнината треба често да се менува, дека постојат трикови за полесно чистење затоа што тоа е домашна работа што на многу луѓе им задава главоболка

Но, дали навистина знаете што живее сè на вашата перница? Лекар од Велика Британија даде одвратни одговори на ова прашање!

Постелнината треба да се измие и смени, но да се збогуваш со перницата по две години употреба, бидејќи на неа ќе се размножуваат страшни работи!

Д-р Каран Рај објави видео кое има 1,2 милиони прегледи, а во кое објасни дека рокот на траење на перницата е максимум две години. Просечна личност исфрла околу четири килограми мртви клетки на кожата годишно, а повеќето завршуваат во кревет!

Микроорганизмите ќе се радуваат на овие клетки и ќе ги користат како храна. Дури и ако перницата е повремено влажна, а тоа ќе се должи на пот и природни масти кои кожата ги лачи, еве одлични услови за развој на бактерии и габи.

„Просечната гринка исфрла околу 20 топчиња измет на ден, па помножете се со бројот на грини што живеат на вашата перница“, вели д-р Рај.

Ако не ја менувате постелнината редовно или користите перница подолго време, секоја вечер го ставате лицето во скоро невидлив куп гадење, што може да предизвика проблеми со дишењето, па дури и симптоми слични на алергија.

Жолтите дамки на перницата се знак дека се собрале пот и маснотии од кожата, а сигурен знак дека перницата повеќе не ги поддржува главата и вратот е ако се обидете да ја свиткате и не се враќа во првобитната положба, туку останува преклопена.

Погледнете го видеото!

@dr.karanr

Change your pillows! #wonderwaterwhip #learnontiktok #schoolwithdrkaran #sleep

♬ Steven Universe – L.Dre

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote