in

Родителите во Холандија бараат од TikTok отштета од над милијарда евра!

Илјадници родители во Холандија бараат отштета во име на своите деца од популарната видео платформа TikTok.

Тие бараат вкупно над 1,4 милијарди евра, објави во средата холандската асоцијација за истражување на информации за пазарот (СОМИ). Според нив, станува збор за повеќе од 64 000 родители.

Причината е што TikTok собира податоци за малолетници со цел насочено рекламирање без дозвола. Покрај тоа, децата се изложени на опасности преку таканаречени предизвици во кои корисниците на платформата се прашуваат едни од други да извршат ризични дела.

Фондацијата СОМИ е непрофитна организација посветена на заштита на основните права на корисниците на интернет услуги, се вели во веб-страницата.

TikTok е во сопственост на кинеската компанија ByteDance. Операторот на платформата претходно објави дека презема мерки за зголемување на безбедноста на младите корисници.

Според условите за користење на TikTok, на малолетниците им е потребна согласност од нивните старатели. Децата на возраст под 13 години не смеат да ја користат апликацијата.

Компанијата на својата веб-страница посочува дека корисниците имаат пристап до поставките за приватност, за да можат „да ги изберат поставките што им одговараат“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote