in

УбавоУбаво

НЕВЕРОЈАТНО! Холандската кралица со помош на робот отвори мост над канал во Амстердам! [ВИДЕО]

Холандската кралица Максима со помош на мал робот отвори пешачки мост над канал во Амстердам, за кој беше отпечатено железо со тродимензионална технологија.

Кралицата го притисна зеленото копче на раката на роботот за да ја пресече лентата преку мостот со ножици.

Линиите на мостот долг 12 метри беа направени со употреба на тродимензионална техника на печатење, наречена додатоци за производство на жици и лакови, што комбинира роботика со заварување.

Официјалниот претставник на Emix3De, Тим Геуртјанс рече дека мостот ги покажува можностите на технологијата.

„Доколку сакате да имате украсен или естетски убав мост, постои можност за печатење. Ова не е прашање да се направат работите поевтини и поефикасни, туку архитектите и дизајнерите да добијат нови алатки “, нагласи Геурјенс.

Конструкцијата со шест тони е опремена со сензори со кои истражувачи од Царскиот колеџ во Лондон ќе ги следат настаните на мостот во реално време и неговата употреба.

Мостот ќе се користи две години додека трае реновирањето на претходно инсталираниот премин преку каналот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote