in

Honda ја напушта F1 на крајот на 2021

Снабдувачот на мотор на Red Bull, Honda ќе ја напушти Формула 1 на крајот од следната сезона. Овој потег ги стави во незгодна позиција Red Bull и Alpha Tauri и тие мара да бараат нови снабдувачи, а во спортот останаа само 3 – Мерцедес, Ферари и Рено. Honda изјави дека одлуката е поради трансформација на нивната индустрија кон помалку загадувачки мотори.

Тие се стремат кон возила со 0% емисија до 2050 преку идни мотори кој работат со незагадувачки батерии. Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристиан Хорнер изјави:

 „Трансформацијата во индустријата за автомобили ја натера Honda да се повлече од F1 и ние ја разбираме таа одлука. Нивната одлука донесе сериозен предизвик за тимот, но ние ќе го насочиме фокусот и силата и ќе го одбереме оптималниот снабдувач на мотори за нашиот тим“

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote