in

Храна што може да го загрози здравјето на забите!

Постојат две категории на храна што е штетна за вашите заби, онаа која е кисела и онаа што се лепи на забите, според стоматологот Нами Пател.

Според Американското здружение на стоматолози, обајцата можат да ја оштетат глеѓта на забот, што ги прави забите подложни на кариес и инфекции. Исто така може да направи вашите заби да изгледаат потемни и почувствителни.

Сепак, добрата вест е дека фактот што одредена храна им штети на вашите заби не значи дека треба да избегнувате таква храна во потполност, само обрнете внимание кога ги консумирате, пишува Лајвстронг.

Преливи за салата

Преливи за салати, особено кисели, можат да бидат лоши за вашите заби. Д-р Пател истакнува дека киселините можат да ја оштетат глеѓта на забот. Повеќето преливи за салата содржат некаква киселина, како оцет или сок од лимон.
Ако консумирате вакви преливи, исплакнете ја устата со вода откако ќе ја изедете салатата.

Крекери, чипс и долга храна богата со јаглени хидрати

Оваа храна се држи до забите и се распаѓа во шеќер, што го забрзува развојот на бактерии во устата, објаснува д-р Пател. Ова е причината зошто храната богата со шеќер е штетна за забите.

За да ги заштитите забите, треба да го ограничите внесувањето на ваква храна и да ја исплакнете устата откако ќе јадете таква храна.

Храна што предизвикува гастроезофагеален рефлукс

Гастроезофагеален рефлукс или киселински рефлукс не е добар за забите. Во студијата објавена во списанието BMC Gastroenterology, 60 проценти од луѓето кои имале ерозија на забите имале гастроезофагеален рефлукс.

Луѓето кои ги имаат овие проблеми треба да откријат која храна предизвикува гастроезофагеален рефлукс и да го избегнуваат.

Според Националниот институт за дијабетес, дигестивни и бубрежни заболувања (NIDDK), најчесто станува збор за кисела храна како цитрус, алкохол, чоколадо, кафе и друга храна со кофеин, храна богата со маснотии, нане и зачинета храна.

Вода со лимон

„Иако водата со лимон е добра за организмот, таа е лоша за забите“, вели д-р Пател. Тоа е затоа што таквиот пијалок содржи киселина што ја оштетува глеѓта на забот, а со тоа и другите слоеви на забите.

Ако сакате да пиете вакви пијалоци, користете слама за киселината да не дојде во директен контакт со забите.

Цитрус

Портокали, грејпфрут, лимон и други агруми можат да бидат добра закуска, но тоа е овошје богато со киселини кои ги оштетуваат забите. Д-р Пател советува откако ќе изедете малку цитрус, исплакнете ја устата со вода.

Минерална вода со вкус

Ако исто така сакате да пиете чаша минерална вода, прво проверете ја етикетата бидејќи многу од нив имаат дополнителен овошен сок, шеќер, природни ароми или лимонска киселина. Може да ја кородира забната глеѓ, особено ако пиете неколку чаши во текот на денот.

Закуска цел ден

Оваа навика за јадење може да биде штетна за вашите заби. Стоматологот објаснува дека ако грицкате некоја храна цел ден, киселоста во усната шуплина може да се зголеми. Препорачливо е да јадете три специфични оброка во текот на денот и две закуски. Не јадете брзо, и откако јадете храна, исплакнете ја устата со вода.

За да ги одржувате забите здрави, ограничете го внесувањето на шеќер, заситени масти и сол. Јадете што повеќе свежо овошје, зеленчук, ореви и семиња, цели зрна, мешунки, риба и посно месо и не заборавајте да пиете вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote