in ,

Што?Што?

Еве која храна не треба да ја внесувате на празен стомак

Јогурт, колачи и кафе, повеќето луѓе го започнуваат денот со оваа храна. Покрај тоа што често го прескокнувате појадокот, има храна што не се препорачува да се јаде на празен стомак.

Следните намирници не треба да се консумираат веднаш штом се пробудиме бидејќи лошо влијаат врз нашиот стомак.

Еве кои се тие:

Млечни производи
Ќе се изненадите, но јогуртот, млекото и другите млечни производи не се препорачува да се консумираат веднаш наутро. Млечните киселини што ги внесуваме преку овие производи се „убиваат“ со хлороводородна киселина од желудникот. Тоа е причината зошто внесот на млечни производи има многу мала корист за нашето тело кога ги консумираме на празен стомак.

Домат
Ова овошје содржи високо ниво на танин, што доведува до зголемување на киселоста во стомакот, што често резултира со гастритис.

Слатки
Под ова, не мислиме само на бонбони, чоколади, туку и на „скриената“ здрава храна – мусли, интегрални колачи и слично. Внесувањето слатки на празен стомак предизвикува нагло зголемување на нивото на инсулин, а тоа може да има штетно влијание врз панкреасот.

Зелен зеленчук
Иако спанаќот, блитвата и зелката се многу здрав зеленчук, нутриционистите не предлагаат да ги консумирате наутро. Причина – овој зеленчук е богат со амино киселини и може да предизвика металоиди и болка во горниот дел на стомакот.

Лиснато тесто
Многу популарно кај нас! Треба да избегнувате погачи, кроасани и друго лиснато тесто бидејќи маргаринот, како и квасецот, можат да предизвикаат надуеност.

А храната што се препорачува е на пр. овесна каша (но онаа што сами ја правите, а не купена) или палента.

Таа формира заштитен слој во стомакот и на тој начин го штити од киселини, а го стимулира варењето.

Исто така, јајца, интегрален леб и мед се препорачува да се консумираат на празен стомак, бидејќи имаат корисен ефект врз здравјето, а и чувството на ситост подолго време.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote