in

УбавоУбаво

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Храна која содржи најмногу вода како спас во летните денови!

Храната што содржи голем дел од водата е одлично решение за летните денови кога е потребно телото да се хидрира.

Оваа храна е навистина корисна, особено за оние луѓе кои не сакаат да пијат вода или да ја пијат во мали количини.

Краставици – 96 проценти

Солиден извор на витамини Ц и А, оваа храна содржи повеќе од 90 проценти вода. Исто така, краставиците се нискокалорична храна, така што тие секогаш се вкусен додаток на разни салати.

Зелена салата – 96 проценти

Ова е одлична комбинација на нискокалорични и висока вода. Поточно, зелената салата содржи 96 проценти вода и е одличен извор на влакна.

Домат – 95 проценти

Ова е уште една храна што е солиден извор на витамин Ц и е малку калорична. Доматот содржи дури 95% вода сама по себе, така што во летните месеци е неизбежна храна за повеќето луѓе.

Лубеница – 92 проценти

Омиленото летно овошје на повеќето луѓе е лубеницата. Ова не е изненадувачки затоа што е многу вкусно и слатко овошје. Лубеницата е на оваа листа токму затоа што содржи дури 92 проценти вода, пишува Задоволна хр.

Спанаќ – 92 проценти

Овој зелен зеленчук содржи содржина на вода од 92 проценти и е богат со магнезиум, калиум и витамини од групата Б. Поради овие состојки, консумирањето спанаќ може да го зголеми нивото на енергија во организмот.

Зелени пиперки – 92 проценти

Зелените пиперки исто така беа на оваа листа бидејќи содржат дури 92 проценти вода. Покрај тоа, тие се богати со витамини и минерали, вклучувајќи витамин Ц, тиамин, витамин Б6, бета-каротен и фолна киселина.

Јагоди – 90 проценти

Слаткото овошје што многу луѓе го обожаваат дефинитивно се јагоди. Освен што се богати со антиоксиданти и витамин Ц, јагодите содржат повеќе од 90 проценти вода.

Дињи – 90 проценти

На оваа листа има уште едно вкусно овошје со голема содржина на вода, од дури 90 проценти. Покрај тоа, дињата е богата со калиум, кој е исто така неопходен за добра хидратација.

Портокали – 87 проценти

Ретко се спротивставува на слатките портокали. Тие содржат 87 проценти вода, па затоа се едни од најдобрите извори на витамин Ц. Грејпфрутот, исто така, има висока содржина на вода и може да послужи како одлична замена за портокалите.

Ананас – 87 проценти

Друго сочно овошје кое има висока содржина на вода, содржи 87 проценти вода. Ананасот е исто така една од храната која е одличен извор на витамин Ц.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote