in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Храна што ја јадеме често и содржи повеќе шеќер отколку што мислевме?

Но, многу луѓе не знаат дека купувањето супа од домати може да содржи и до 20 грама шеќер на оброк, а сокот од јаболко, дури и ако е означен како незасладен, има околу 25 грама шеќер во само една чаша, пишува Bright Side.

Никогаш не би рекле дека одредена храна содржи шеќери, и повеќе од препорачаната дневна доза.

Готови супи

Ќе помислите дека супата од продавница може да биде здрава комбинација на вода и хранлив зеленчук. Но, ако го проучите составот, ќе забележите дека само една таква супа може да содржи повеќе шеќер од препорачаната дневна доза.

Ова е особено честа појава кај доматната супа каде шеќерот се користи за да се балансира киселоста на доматот.

Јогурт со малку маснотии

Иако храната со малку маснотии може да биде примамлива за оние кои се обидуваат да живеат поздрав начин на живот, треба да размислите да консумирате таква храна, особено кога станува збор за јогурт.

Еден дел обичен јогурт со полно маснотии има скоро пет грама шеќер, додека дел од грчки јогурт може да има од шест до 12 грама шеќер.

Додавањето шеќер во храна со малку маснотии се користи за да се компензира загубата на вкусот и конзистентноста, а многу јогурти со малку маснотии содржат и нездрави форми на засладувачи, како што се сахароза или сируп од пченка со висока содржина на фруктоза.

Прелив за салата со малку маснотии

Слично на јогуртот, преливите со салати кои имаат помалку маснотии и калории содржат зголемени количини шеќер. Две лажици од омилениот прелив за салата од продавницата може да содржат седум до 10 грама додаден шеќер. Затоа експертите препорачуваат сами да си направите прелив за салата дома за да бидете сигурни дека нема додадени шеќери, конзерванси или други нездрави состојки.

Кечап

Овој сос е еден од најпопуларните низ целиот свет. Сепак, една лажица кечап е еквивалентна на ставање цела коцка шеќер во устата. Содржи приближно четири грама шеќер на лажичка, а повеќето комерцијални кечапи содржат и значителни количини на сируп од пченка, кој е поврзан со дебелина и срцеви заболувања.

Путер од кикирики

Путерот од кикирики е популарен извор на протеини. Иако природните видови путер од кикирики содржат малку шеќер или воопшто не содржат шеќер, многу комерцијални варијанти се надополнети со нездрави масла и додадени шеќери. Некои дури можат да имаат и до осум грама шеќер во само две лажици.

Суво овошје

Сувото овошје се смета за здрава закуска. Богато е со витамини, влакна и антиоксиданти. Меѓутоа, кога плодовите се дехидрирани, содржината на вода се отстранува, оставајќи ги сите наслабени шеќери да се набиваат во збрчканото овошје, поради што се богати со природни шеќери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote