in

ВНИМАНИЕ! Популарна храна што кучињата НЕ СМЕАТ да ја јадат!

Постои голем број на храна која не треба да им се дава на кучињата. Еве ја листата!

Чоколадо

Чоколадото е отровно за кучињата и никогаш не треба да им го давате. Оваа храна се меша со метаболизмот на кучето, така што тие не можат правилно да ја варат храната. Кучињата можат да повраќаат и да имаат дијареја, а ако јадат големи количини храна, може да се појават напади и проблеми со срцето, што на крајот може да предизвика смрт.

Кромид

Кромидот може да предизвика распаѓање на црвените крвни клетки кај куче, што може да доведе до анемија. Исто така, може да предизвика проблеми со стомакот, вклучувајќи болка, гадење, дијареја и повраќање.

Како кромидот ќе влијае на кучињата, ќе зависи и од количината што ја јадат. Малите количини не се проблем, но поголемите количини можат да бидат опасни.

Лук

Лукот е опасен и за кучињата. Потребно е повеќе од целиот лук за да се создадат проблеми, но ако кучето јаде поголема количина лук, може да се појават истите симптоми како кога ќе јадат кромид – анемија, повраќање, болки во стомакот.

Може да бидат потребни неколку дена за да се појават симптомите, па ако вашето куче јаде лук, обрнете му посебно внимание неколку дена.

Грозје

Грозјето и сувото грозје се исклучително отровни за кучињата. Познато е дека тие предизвикуваат ненадејна бубрежна слабост кај некои кучиња.

Не е сосема јасно зошто ова овошје е толку опасно за кучињата или која супстанција негативно влијае на нив, но може да се појават симптоми како што се дехидратација, повраќање, дијареја, слабост и проблеми со производството на урина. Грозјето е исклучително опасно за здравјето на кучињата, но не е фатално.

Алкохол

Алкохолот влијае на кучињата исто како и кај луѓето, а главната разлика е во тоа што кучињата се помали, па дури и помали количини на алкохол се опасни за нив.

Алкохолот кај кучињата предизвикува повраќање, дијареја, вртоглавица, отежнато дишење, а во некои случаи може да предизвика кома или смрт.

Цреши

Црешите содржат мали количини на цијанид, па затоа се опасни и за луѓето и за кучињата. Имено, цијанид се наоѓа во коската и тој обично треба да се смачка за да работи. Но, малку е веројатно дека кучето ќе ја исплука коската, но веројатно ќе ја џвака и смачка, што ќе доведе до ослободување на цијанид.

Ако тоа се случи, тој ќе има потешкотии со дишењето и црвени или отечени непца, што укажува на труење со цијанид.

Сладолед

Покрај целиот шеќер кој не е здрав за кучињата, сладоледот содржи и лактоза, со која некои кучиња имаат проблеми. Ниту шеќерот ниту лактозата не се вистински фатални, но тие можат да го разболат кучето.

Ако вашето куче јаде нешто што може да биде опасно за него, контактирајте ветеринар кој ќе ви каже што да правите, советува Водич за апартмани. Што се однесува до другите намирници, ако не сте баш сигурни дали се добри за кучето, подобро да не му ги давате.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote