in

Хроничниот шум може да влијае на кардиоваскуларниот систем!

Според новото истражување, редовната изложеност на високо ниво на бучава може да го оштети кардиоваскуларниот систем.

Тимот на д-р Азар Радфар, истражувач во Општата болница во Масачусетс во Бостон, откри дека изложеноста на бучава предизвикува зголемена реакција на стресот во човечкиот мозок.

Ова може да доведе до промени во крвните садови предизвикани од воспаление, што дополнително може да доведе до сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи срцев или мозочен удар.

Студијата вклучува 499 учесници, кои немале кардиоваскуларни проблеми на почетокот на студијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote